O NÁS

Cieľom tejto kapely je interpretovať klezmerovú hudbu presiaknutú folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a cigánskeho (lepšie rómskeho) folklóru obohatenú prvkami klasickej i modernej hudby.

Inšpiráciou pri tvorbe nášho repertoáru sú  nahrávky európskych klezmerových kapiel z Amsterdamu, Bratislavy, Budapešti, Krakowa, ako aj orchestrov zo Spojených štátov.

V repertoári Kaschauer Klezmer Bandu sú úpravy tradičných klezmerových melódií v rôznych rytmoch - od polky cez valčík až po veľmi rýchle tanečné rytmy a inštrumentálne skladby inšpirované balkánskou, ruskou a arabskou melodikou a presiaknuté východoslovenským folklórnym cítením.

Prázdny

Ako to začalo

 

Koncom roka 2010 pripravoval folklórny súbor Omladina premiérový program, ktorý obsahoval aj tanec s prvkami slovenského, maďarského, ukrajinského i židovského folklóru.

K tomuto tancu bola zostavená zmes židovských melódií z publikovanej partitúry Budapest Klezmer Bandu, popredného svetového hráča v oblasti klezmer hudby. Zmes prispela veľkou mierou k oživeniu programu a naznačila ďalšie možnosti interpretácie tohoto žánru, ktorý v Košiciach doteraz nemal zastúpenie. 

Po tomto pomerne úspešnom pokuse sa vedúci a zakladateľ Kaschauer Klezmer Band, klarinetista Vlado Sidimák rozhodol, že založí v Košiciach hudobné zoskúpenie, ktoré sa bude venovať interpretácii klezmerskej hudby.

Podľa vzoru európskych klezmerských skupín, ako aj orchestrov zo Spojených štátov, vytvoril repertoár inštrumentálnych skladieb a spevov, ktorý obsahuje tradičné klezmerské melódie rôznych rytmov od polky, cez waltz, až po veľmi rýchle tance poznačené balkánskou, ruskou a arabskou melodikou.

Následne oslovil Pavla Šalamona, kontrabasistu a dlhoročného spoluhráča, ako aj ďalších hudobných kolegov s cieľom vybrať hudobníkov odlišných hudobných žánrov, ktorí by vniesli do kapely niečo zo svojej rôznorodej hudobnej praxe a cítenia. Výsledkom je kapela, ktorá interpretuje klezmerskú hudbu obohatenú o prvky folklóru, klasickej i modernej hudby.

Od svojho vzniku sa Kaschauer Klezmer Band predstavil v Košiciach na púrimových plesoch, na festivaloch sakrálneho umenia, v galaprograme medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý Žobrák, na festivaloch židovskej kultúry MazalTov 2012-2014, na Chanukových predstaveniach, na koncerte v rámci otvorenia programu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, na koncertoch v rámci vianočných slávností, na festivaloch Devět bran 2013 a 2014 v Prahe, Šamajim v Třebíči, Jánošíkov dukát v Rožňove pod Radhoštěm, na projekte East meets West spolu s Pressburger Klezmer Band v Bratislave, a i.

Okrem toho sa kapela zúčastňuje na rôznych výstavach s tématikou holokaustu a židovskej kultúry.

V roku 2015 Kaschauer Klezmer Band nahral a vydal svoje prvé CD s názvom L’Chaim (Na život).

V spolupráci s detským folklórnym súborom Viganček vznikol na konci roka 2016 hudobno-scénický program Stretnutie (Pgiša), ktorý bol prezentovaný v Štátnom divadle v Košiciach.

 

Ochrana osobných údajov
Kontakt: Ing. Sidimák Vladimír,   tel.: +421 903 903 110,  e-mail: sidimakv@gmail.com

© 2017, Kaschauer Klezmer Band

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...